Menu Zamknij

Ekologia i drewno

ekologia

Być może zastanawia Was co takiego ma wspólnego ekologia z pracą w drewnie i dlaczego kładę nacisk, aby to co tworzę nie szkodziło środowisku. Powodem jest to, że istnieje bardzo ścisły związek pomiędzy przemysłem drewnym a środowiskiem.

Już sama wycinka drzewa ma wpływ na jego najbliższe otoczenie. Dlatego ważne jest, aby odbywała się zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Sposób wyrębu musi byc tak przemyślany, aby nie powodował degradacji ekosystemu i nie wyczerpał źródła zasobu jakim jest drewno. Sadzi się więc nowe drzewa w miejsce tych wyciętych. To również można robic to na kilka sposobów, nie chcę jednak w tym artykule wchodzić w dalsze szczegóły.

Każdy kiedyś zapewne słyszał o rabunkowym wyrębie lasów, który jest niekontrolowanym i często nielegalnym procederem. Problem ten dotyczy szczególnie lasów tropikalnych, gdzie często skorumpowani politycy przymykają na to oko.

Po ścięciu  drzewa można je przerobic na tarcicę na różne sposoby. Jedne prowadzą do powstania większej ilości odpadków, niż inne. Na szczęście obecnie w przemyśle drewnym można wykorzystać prawie wszystko, od gałęzi po korę.

Kupując drewno, warto się jemu dokładnie przyjrzeć. Nie każda klasa jakości nadaje się do naszego wyrobu. Przykładowo na potrzeby budowy domu można zastosowac drewno z dużą ilością sęków, ale już w produkcji eleganckich mebli, gdzie wygląd ma znaczenie, jest to bardzo niepożądane. Poprzez zakup dobrze wybranego materiału, możemy zmniejszyć ilość drewna, które pójdzie na odpadki.

Meble czy oraz inne produkty z drewna poddają się dobrze recyklingowi. Często w łatwy sposób można je odnowic, zamiast wyrzucić. Inną opcją jest przerobienie na coś innego albo w ostateczności można po prostu napalić w kominku. Nie dotyczy to już jednak za bardzo płyt drewnopochodnych takich jak np. MDF czy płyt wiórowych.

Na koniec chcę wspomnieć, że o środowisko możemy pomyśleć także wybierając rodzaj wykończenia drewna. Istnieją zarówno naturalne jak i chemiczne środki temu służące, wybór jest naprawdę ogromny i zależny od zastosowania. Jeśli potrzebujemy użyc środków chemicznych, to warto zawsze sprawdzic, czy firma, która je produkuje, dba o środowisko i bezpiecznie utylizuje odpady.

A co ja, zwykły człowiek, mogę zrobić?

  • Kupować drewno z pewnego źródła.
  • Nie marnować posiadanego drewna, wykorzystywać je maksymalnie.
  • Odzyskiwac drewno ze starych i zużytych mebli.
  • Korzystać z odpadków drewna z zakładów stolarskich.
  • Sięgać po naturalne sposoby wykończenia drewna (takie jak np. oleje czy woski) tam gdzie to tylko możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d